Yüzücü videolarının analizini yapmak için Deep Learning ve Image Processing kullanımı nasıl yapılır?

Spor videolarında yüzücü performansı geliştirmek için yapılan birçok yöntem vardır. Bunlardan biri yüzücünün havuza girdiği andaki analizini manuel olarak sarı çizgi çekerek en iyi atlama ve dalma durumu bu şeklinde diyerek yapılmasıdır. Ben bu işlemi otomatikleştirmek ve yüzücü suya atladığı anda sarı çizginin takip etmesi iyi performansa göre altta ve üstte kalması durumuna göre en iyi sonucu vermesini istiyorum.

Birde yüzücüyü tanıyıp diğer yüzücüleri takip etmemesi sadece onun etiketlenmesi için Image Proccesing ve Deep Learning ile nasıl yapabilirim?

Anlattığın haliyle epey büyük bir proje ve burdan çokk genel şeyler söyleyerek çözülecek bir şey değil.
Bir seferde hepsinin birden çözülebilmesine imkan yok zaten
Problemini bölümlere ayırıp birer bire çözmeye başla
Bölümle ilgili gereken açıklamayı ve belki anlatmanı kolaylaştıracak görselide birlikte vererek sorarsan bildiğimiz kadarıyla bir şeyler söyleye biliriz.

Merhaba Birol Hocam, fotoğrafta sarı çizgi olimpiyat yüzücüsünün en iyi başlangıç yapma şeklidir. Manuel olarak çizilmiştir. Fotoğrafta bu yüzücü mesela o çizginin altında kalmıştır. İyi bir atlama gerçekleştirememiştir. Bunu her yüzücü atladığında otomatik olarak çizilmesi için ne yapabilirim? Daha fazla videoya uygulayıp otamatikleştirmek amaç.

arkaplan silmeyi deneyebilirsin mesela
hareketlli olan sadece yüzücü olacağından kabarcuklar ne derece bozar işi bilemiyorum ama
deneyip görmek lazım
sonrasında hareketli nesnenin hangi noktasını alacağına göre çizgiyi çizdirebilirsin sanırım

Asıl problem olan takip edilecek kişi/nesne olarak yüzücü bulunduktan sonra aşağıdaki örnekteki gibi takip boyunca çizdi çizdirebilirsiniz.

Anladım hocam peki bununla ilgili makale ya da kaynak var mıdır?

Problem çözüldü mü bilmiyorum ama bir kaç çözüm yolu önerebilirim;

blob detection, meanshift veya camshift. Fakat bu iki yöntemde de algoritmanı ortama göre kalibre etmen gerekebilir. Dokuman için buraya örnek proje için ise buraya göz atabilirsin.

Problem üzerinde uğraşıyorum kendi data setimi oluşturdum. Bu data setimi TensorFlow ile eğiteceğim. Daha önce pre-trained modeller üzerinde çalışıyordum. Sağlıklı sonuç alamadım. Bu gönderdiğiniz kaynakları da detaylı inceleyeceğim teşekkür ederim.