Yapay Zeka & İş Güvenliği

Merhabalar,

Dünyada ve Türkiye’de Yapay Zeka ve İş Güvenliği alanında yapılmış herhangi bir çalışma hakkında bilgi sahibi olan var mı? Bu konuda çalışmak istiyorum, nasıl ilerleyebilirim? Bu tarz örneklere nereden ulaşabilirim?

Teşekkürler

Kimin işi? Hangi işin güvenliği? Plazada oturan benim iş güvenliğim mi yoksa yanımdaki inşaatta çalışan amcanın güvenliği mi?

Captain Obvious olmak gerekirse tabii ki Google: http://bfy.tw/HwD3

Ha özet olarak, baktığım kadarıyla bu alanda birileri bir şeyler yapmaya çalışmış. Ama işe göre değişiyor güvenlikten kasıt.

Kastettiğim genel anlamda bir iş güvenliği. Bir otomotiv şirketini düşünecek olursak, ofis çalışanı da var, yüksekte çalışan taşeronu da, kaynakta çalışanı da. Genel anlamda bir şirketin iş güvenliği üzerine yaşanmış kazaları analiz eden bir çalışma ile ilgiliydi sorum. Google da detaylı bilgiye ulaşamadığımdan buraya da sormak istedim. Yanıtınız için teşekkür ederim.

Siz ters değilsiniz tabii ki ben anlatamamışım benim hatam kusura bakmayın.

Detay verememe sebebim ise benim de aklımda detaylı bir düşünce olmaması. Henüz lisans 2. sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim aynı zamanda part time olarak bir şirketin iş güvenliği departmanında çalışıyorum. Böyle bir projem, ödevim veya iş yerinin benden böyle bir beklentisi de yok. Sadece gözlemlerime göre risk değerlendirmeleri çok farklı kaza çeşitlerinden dolayı genelde kişinin inisiyatifine kalıyor. Bu da birçok hatayı beraberinde getirebiliyor. Açıkçası en doğru kararı verebilen veya sizin de bahsettiğiniz gibi geçmiş kaza verilerini öğrenerek geleceğe yönelik tahminler ve risk değerlendirmeleri yapabilen bir model hayal ettim. Machine learning hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Bu fikir aklıma geldiğinde yaptığım araştırmalar sonucu buradayım. Genel konuşmamın, detay veremememin sebebi buydu maalesef. Fikir edinmek. Oluru olmazı, nasıl başlamalı nereden başlamalı, yapabilir miyim, yapılmış bir şeyler var mı, sıfırdan öğrenmeye başlayabilir miyim vb. gibi düşüncelerle doluyum ve danışabileceğim kimse yoktu bu konuda. Bu platformu o yüzden kullanmak istedim.Değerli vaktinizi ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.

Yani bilemiyorum ben mi çok tersim (ki öyle olduğum zaman bol), insanlardan fazla mı efor bekliyorum; ama bir soru sorarken, cevap beklediğiniz insanlar haliyle sizden detay istiyor. En azından ben insanların okul ödevini yapmak, master/doktora araştırmasının bütün işini yapmak ya da işinde ekstra puan kazandıracak fikirleri vermek için vakit harcamak istemiyorum.

Neyse az da olsa detay vermişsin; ama hala asıl sorun şu: Senin kafanda nasıl bir fikir var? Yani iş güvenliğini sağlamak için machine learning’in hangi alanını kullanabileceğini düşünüyorsun? Niye machine learning kullanmak senin için mantıklı geldi de başka bir yöntem kullanmak istemedin? 7/24 kamera kayıtlarını takip edip analiz edecek bir computer vision modeli işini görecek mi? Demişsin ki hem plazada oturana baksın, hem kaynak çalışana baksın; ama bunların çalıştığı her yerde onların kamera kayıtlarına nasıl ulaşacaksın? Hadi ulaştın, algoritmanı eğitebileceğin türde dataları nasıl bulacaksın? Yoksa belirli aralıklarla ortamın havasına, suyuna, nemine dair dataları toplayıp risk assessment mı yapmak istiyorsun?

Kısaca, sen ne kadar detay verirsen sana o kadar to-the-point cevap gelir.

Bu konuda ML ve diger yeni teknolojilerin kullandigi bir wearable startup wearkinetic.com Basarilar.

@Semihcan çok teşekkürler

Henuz cok calisilmamis ancak yeni yeni birseylerin ortaya ciktigi bir alan

Oyle gorunuyorki bu konuda yapilacak cok iyi isler olabilir. Guzel konu yakalamissiniz, umarim kisa surede problemleri tespit eder cozumleri ortaya koyarsiniz.

Dilek Hanım yapay zeka ile iş sağlığı güvenliği çözümlerimizi incelemenizi rica ederim.

Şirketimiz Yıldız Teknik Üniversitesi ve Coventry Ünversitesi UK dedir. Sorularınız olursa seve seve yanıtlayabilirim. Tübitak projeleridir. Pek çok ödül aldık.

www.protechtio.com
http://www.protechtio.com/upload/Protechtio_Presantation_2019.pdf

Saygılarımla

Abdullah Alp ASLAN
Yazılım Mühendisi
+905347666241
aalpaslan@protechtio.com

Yorumunuz ve linkler için çok teşekkür ederim

Akademik olarak bir çok çalışma mevcut fakat sahada ürün olarak ne yazıkki çok fazla ürün görmedim. Karşılaştığım projeler genellikle inşaat alanında yani şantiyede çalışan işci için baret, eldiven, gözlük vb. iş güvenliği ekipmanının tespiti, iş makinesi vb. gibi tehlike oluşturan araçların etrafında güvenli bölge oluşturma …

İnşaat sektörü sizin içinde uygun bir çalışma alanı olabilir.

Örnek çalışma; https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1474034617303166 ve https://arxiv.org/pdf/1802.00264.pdf