Yapay sinir ağlarında tensor Flow kütüphanesi kullanarak finansal verilerin tahminin yapılması

Merhabalar, bu konuda bayağı araştırma yaptım fakat kayda değer bişeyler bulamadım.
bu konuda yardımcı olabilecek olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim. biraz acil bi konu

Yapay sinir ağlarında tensor Flow kütüphanesi kullanarak finansal verilerin tahminin yapılması

Finansal verileri excele sıralıyoruz mesela 2000 2019 arasındaki dolar kurunun değişimleri excele veri olarak alınacak verinin özellikleri de bahsedildiği şekilde sutün olarak yazılacak
Bu veri seti bir diziye alınacak ve dizi indisleri xor uygulanarak tahmin edilecek
E olan hata hesabı
x 1 ve x2 yi xor yapmış
X3 hesaplanmış sonra x2 X3 xor x4 olmuş
Böyle n-1 e kadar devam edecek

Selamlar,

x1 ve x2 yi xor yapmış konusunu pek anlayamadım ama hisse senedi veya dolar kuru gibi verileri hesaplayabilmek için aşağıdaki gibi bir yol izlemeniz gerekiyor.

• Öncelikle veriyi dataframe aktarmanız gerekiyor

• Daha sonra eğiteceğiniz veri için feature scaling yapmanız gerekiyor (Min-max veya standart scaling kullanılabilir.)

• En son yapay sinir ağının tahminleme yapabilmesi ve öğrenmesi için işlem adımlarını ve bu doğrultuda veriyi hazır hale getirmeniz gerekiyor. 100 gün işlem baz alınarak 101. günü tahmin etmeyi beklediğiniz bir hisse için aşağıdaki gibi bir kod yazarak LSTM ile modelleyebilirsiniz.

X_train = []
    y_train = []
    for i in range(100, len(hisse_gunu):
    X_train.append(training_set_scaled[i-100:i, 0])
    y_train.append(training_set_scaled[i, 0])
    X_train, y_train = np.array(X_train), np.array(y_train)

Murat

Üzgünüm ama bunu başarabilen dünyadaki yegane insan olabilirsin.

Onun haricinde sorunun devamından anladığım ne teorik ne pratik bilgin var bu alanla alakalı. Önce teorini geliştir, pratiği de yanında gelir zaten.