Veri bilimi İçin Hangi Pc?

Yapay zeka alaninda çalişacak biri ne tür bir işletim sistemi ve laptop kullanmalidir?

-Windows hiz konusunda yavaş bence.
-Mac pc’ler ise ekran karti olarak pek doğru bir tercih değil galiba.
-Linux en iyisi bence.Genel olarak veri bilimcilerin linux kullandiğini gördüm.

Aslinda ne kadar güzel pc alsakta eğitme süreleri saatler günler sürebiliyor.En iyisi sanal bilgisayarlar.

Bu konu hakkinda bilgilendirirseniz menmun olurum.Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle belirteyim veri bilimci ya da yazılım mühendisi değilim.
Tıp hekimiyim,lakin 2 yıla yakındır cuda ile parelel programlama ile ilgileniyorum.
Tavsiyem Laptop olarak alacaksanız önceliğiniz ,Nvdia 1000 serisi ekran kartı olan Laptop almanız .mümkünse gtx 900 serisi yerine GTX 1000 olsun lütfen.Ayrıca yeni laptoplarda m.2 SSD girişi oluyor.Çok fazla veri olduğu için sizi darboğaza sokmamasına dikkat edin.

1. Veri bilimi olarak biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz?
    2)Ne kadar veriniz mevcut?(örnek sayısı,örnek büyüklüğü,)
    3)Neural network,SVM ,DEcition Tree gibi örnekler üzerinde mi çalışmak istiyorsunuz?

Merhaba, Öncelikle yapay zeka üzerinde mi yoksa veri işleme üzerinde mi çalışacaksınız. Bu önemli bir durum.
Genelde veri işlemede CPU’su güçlü pcleri tercih ettiklerini gördüm. Çünkü Derin öğrenme vb gibi uygulamalarda bulunan büyük matris işlemleri mevcut değil. Bu yüzden bunlar yeterli oluyor gibi. IBM vb de CPU ile destek veriyor veri işleme yapmak isteyenlere. Ancak aynı donanımlara derin öğrenme uygulamalarını verince ne yazık ki elde kalıyor.

Mac PC’lere ekran kartı olarak sadece AMD takılabiliyor yanlış bilmiyorsam. Bu da sizin CUDA mimarisinde çalışamayacağınız anlamına geliyor.
Edit: Nvidia takanlarda olmuş.

Ekran kartı seçiminiz için ise şu link faydalı olabilir ; https://blog.slavv.com/picking-a-gpu-for-deep-learning-3d4795c273b9

Bana kalırsa eğer imkanınız varsa Laptop PC yapmamanız iyi perfomans istediğiniz Laptop pc genelde maliyeti yüksek olan gaming pc’ler oluyor. Onun yerine yaklaşık yarı fiyata daha iyi donanımlı bir masaüstü oluşturabilirsiniz. Tabi bu sizin tercihiniz.

Şu bir net gerçek ki işletim sisteminiz %90 95 Linux kökenli olacak. Bu işe merak saldıysanız işin sonu Linux’a mutlaka geçecek.

Öncelikle ihtiyacınız nedir? İhtiyacınıza göre bir bilgisayar seçmeniz gerekiyor. Çok aşırı büyük büyük verilerle çalışmayacaksanız, çok iyi bilgisayarlara da ihtiyacınız yok.

İhtiyaçlarınızı belirlemek için öncelikle çalışmalarınızı ücretsiz bulut servislerini kullanabilirsiniz.

https://notebooks.azure.com/

Donanım konusunda Arda’nın şu yazısını da okuyabilirsiniz.

Bu videoya bakmanızı tavsiye ederim. Tensor Book isimli laptop Deep Learning için tasarlanmış. Ben Dell XPS 15 9560 kullanıyorum. Wifi bağlantısı ile ilgili kronik bir sorun olmasına rağmen bence iyi. Kronik sorundan kastım wifi bağlantısının zayıf olması. Wifi çalışıyor ama çok güçlü değil.

Machine learning alaninda çalişiyorum.ileri ki zamanlar da deep learning de olabilir.

Şuan ki ekran kartim gtx 525m olduğundan cuda kullanamiyorum ve görüntü işleme alaninda bir şey yapmam da çok zorluyor.Zaten laptop’un bircok sorunu var.

Şuan tahmin ve siniflandirma alaninda işler yaparak idare ediyorum.İmkan olursa görüntü işleme alanini girmek istiyorum.Aslinda görüntü işleme olmazsa olmaz bir alan gibi geliyor.Ama bu alanda da çalişabilirim.Bunun için yeterli bir bilgisayar olabilir.Neticede ögrenciyim.Yapacağim projeler de kullanabilecegim uygun pc bakiyorum.Aslinda bu soruyu sorarken, bir video yükledi.Ben ingilizce bilmesem de, belki sizin işinize yarar diye aşaği link biraktim.

-https://youtu.be/dtFZrFKMiPI

Bence çalışmalarına @fuat’ın önerdiği ve kullanım rehberini yazdığı Google Colab üzerinden başlayabilirsin.
Derin öğrenme ile görüntüler üzerinde çalışma yapmak için CUDA gücünden daha çok hem normal RAM’e hem de ekran kartının RAM’ine daha çok önem vermekte fayda var.

Ekran kartı olarak GTX1080’i tavsiye ederim. Diğer parçalar ise ekran kartı ile uyumlu olan donanımlar olacaktır.