Urun onermesi yapma

makine ogrenimi ile urun onerimi yapmak istiyorum
ornegin musterilerin alisverislerine gore urun onerimi yapmak istiyorum
nasil ilerlemeliyim

Eger veristenizde cok farkli urun yoksa, igne alan iplikte alir yada makarna alan yoğurtta alir diye bir haritalama yapabilirsiniz.

One hot encoding: Her bir ürünün yerini 1 diğerlerini sifir olacak sekilde input vector olarak belirleyin. Aynı faturadaki diğer ürünler icin de ayni yontem olabilir. Sanirim örnekle daha iyi anlaşılacak;
Ornegin magazamizdaki urunler sunlar olsun;

1. Makarna
  2. Yogurt
  3. Domates
  4. Ekmek

Bir müşterinin daha önceki aliverisinde makarna ve yogurt aldigini farzedelim, bu durumda input ve output vector soyle kurgulanabilir

Input Output
1 0
0 1
0 0
0 0

Input Output
0 1
1 0
0 0
0 0

(1000 : Makarna, 0100: Yogurt, 00100: Domates, 0001:Ekmek).
Eğer yeterince veriniz varsa output vecorde 1 yerine o sayiyi agirliklandirabilirsiniz.

Daha sonra veri setinizi train/test olarak ikiye ayirip bilinen yontemlerden birini deneyebilirsiniz.(SVM : Support Vector Machine, bu sette iyi siniflar gibi gozukuyor)

Önerilen sadece “makarna alan yogurt alir”'a bir yaklasimdir.
Yani makarna ve yogurt alan ekmekte alir a cozum olurmu bilemiyorum, denemeye deger.

Kisitlar:
Urun cesidi cok degil
Oneriler musteri bazli degil

selamlar

aslinda igne alan makarna alir gibi bir sey degil,
musterilerin aldiklarini ayakkabilardan bir oneri sunabilmek, alinan urunlerin ozellikleri bulunmakta bu ozellilere gore yapay sinir aglari uzerinden ogrenim islemini gerceslestirmek, sonrasinda da farkli ozellikteki urunleri ysa dan gecirdikten sonra urunu onerip oneremeycegimi anlamak