Resimden Dataset oluşturma

Merhabalar,
Benim resimlerden oluşan bir datasetim var bu datasetim sadece duman resimleri içeren objelerden oluşmakta.Amacım resimlerdeki dumanı eğitip test ettiğim resimde ki dumanı tespit etmek.
Ama ilk olarak elimdeki datasetten resimdeki dumanları tespit ettiğim noktalara ait özellikleri bir csv dosyasına kaydetmek istiyorum ve bu dosyayı eğitmek için kullanmak istiyorum.
Her bir resim için nasıl özellikleri tespit etmeliyim ve bir csv uzantılı dataset oluşturmalıyım
Ya da nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Merhaba,
Labelimage tarzı etiketleme programları kullanmanız lazım. Resim üzerinde etiketleme yaparak direk xml çıktı halinde komumları elde edebilirsiniz. Xml üzerinde oynama yaparak csv dosyası elde edebilirsiniz.

LabelIMG uygulaması işini görecektir https://github.com/tzutalin/labelImg . Bu uygulama ile xml olarak export ettiğin nesne konumlarını aşağıdaki python uygulaması ile csv formatına dönüştürüp doğrudan tfrecord oluşturabilirsin.

Klasör yapısı:

├───images
│   ├───train-> image1.jpg, image1.xml,...
│   └───test -> mage113.jpg, image113.xml,...

python xml_to_csv.py aynı dizine csv export edecektir

Yardımlarınız için teşekkür ederim

Teşekkür ederim Mesut Bey.Bir sorum daha olacaktı peki ben bu işlemi etiketlemeden direk olarak sınıflandırma işlemi ile yaparsam mı daha iyi sonuç alırım yoksa etiketleme yöntemi ile mi?
Amacım eğitmiş olduğum veriseti ile real time olarak test ettiğimde en iyi sonucu yakalamak.

Rica ederim, seçme işlemi yani görüntünün koordinatlarının belirlenmesi “boxes” veya “masked” denilen nesnenin konumunun görüntü üzerinde belirlenmesi işlemi için önemli bir adımdır. Yani bu şekilde görüntü üzerinde nesneyi seçtiğinizde eğitim esnasında hangi nesneyi hedeflediğinizi belirmiş oluyorsunuz. Fakat bu şekilde değilde doğrudan tüm görüntüyü etiketleyip eğitime dahil ederseniz bu görüntü üzerinde her şey eğitim esnasında input oluşturacaktır. Beklediğiniz sonuç girdi görüntünün üzerindeki nesnenin konumunun belirlenmesi ise işaretleyerek eğitmeniz, eğer ki sonuc olarak girdi görüntünün hangi sınıfa ait olduğunu bilmek ise veri setini doğrudan eğitime sokabilirsiniz. Bu noktada da gözetimli ve gözetimsiz öğrenme kavramlarına göz atabilirsiniz.

Ayrıca buradaki video ya göz atabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=Rgpfk6eYxJA