Renkli yazıları 3-6 metre uzaktan nasıl algılatabiliriz ?

Merhaba,

Görüntü işleme yöntemlerini kullanarak sadece kırmızı, yeşil ve siyah yazıları algılayıp koordinat noktalarını bulan bir program hazırlamak istiyorum. Bu işlemi sabit resimler üzerinde değil, canlı video akışı üzerinde uygulamak istiyorum. Bunun için bir süredir araştırma yaptım ve opencv ile bir kaç yöntem denedim. İlk olarak klasik yöntem olan HSV (Hue Saturation Value) yöntemini kullandım. Burada karşılaştığım iki önemli sorun şöyle;

1. HSV değerlerini deneme yanılma yöntemiyle bulmak kullanışlı bir yöntem değil. Çünkü yeşilin veya kırmızının tonu ne olursa olsun algılayan bir sistem yapmak istiyorum. Girdiğim deneme değerleri hep belli seviyedeki renkleri algılayabiliyor. Ayrıca güneş ışınlarının seviyesine bağlı olarak algılama kalitesi ya artıyor ya da azalıyor. Kısacası kapalı ve açık alan farketmeksizin renklerin algılanmasını istiyorum.

2. Bu renklerin 3-6 metre uzaktan da algılanmasını istiyorum (yazı boyutu yaklaşık olarak 40 cm genişliğinde). Ancak, yazdığım program 20 cm uzaklıktan sonrasında bulunan bu renkli yazıları algılamıyor. Mesafe sorununu nasıl çözebilirim ?

Algılanmasını istediğim nesneler yazı olduğu için text recognition (OCR) yöntemlerine de baktım ancak araştırmalarım sonucu çoğu kişi renk algılatmanın daha kolay ve etkili bir yöntem olduğunu söylediler. Benim istediğim ise, basitlikten ziyade, işin çözüme kavuşması.

Genel olarak özetlersek, 3-6 metre mesafeden 30-40 cm genişliğindeki renkli yazıların algılanması için ne önerirsiniz?

1. Sonuçda Video üzerinden çalışaksınız her resimde doğruyu bulamasanızda olur. Renk ayırımını daha düzgün yapabilmek için kendi ışık kaynağınızı kullanabilirsiniz belki
  2. Örnek resimler vermediğinizden bir şey söyleyemiyorum.

Afaki olarak önerebileceğim şey. Öznitelik eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.
https://docs.opencv.org/master/d7/dff/tutorial_feature_homography.html

1. Evet video üzerinde çalışacağım. “Her resimde doğruyu bulmasanız da olur” cümlesinden bir kaç çıkarım yaptım ancak tam olarak söylemek istediğinizi anlayamadım. Ayrıca, kendim bir ışık kaynağı kullanmak istemiyorum çünkü genel geçer bir sistem yapmak istiyorum.
  2. Örnek fotoğraflar çekmiştim ancak kaybettiğimden dolayı yükleyemedim. Bayram dönüşü tekrar çekip, soruyu güncelleyeceğim.

Vermiş olduğunuz link çok faydalı, içeriği yapmak istediğim işlerle bağdaşıyor. Teşekkür ederim.

Genel geçer sistem demek ışığı sabitleyecek bir sistem demek bu yüzden en doğrusu zaten Eğer mümkünse kendi aydınlatma sistemini seçmekdir.
Her resimde doğruyu bulmasanız da olurdan kast edilen her frame de ışık bakış açısı vs değişimi olur ama aslında aşağı yukarı aynı şeyleri bakıyorsunuz. Belki bir kısmı daha uygun sonuçlar verebilir.