Object Detection Model ve Cloud Önerisi

Merhaba,
Yaklaşık 500 sınıftan oluşan ve birbirine çok benzeyen objelerden oluşan bir datasetim var.
Amacım object detection uygulaması gerçekleştirmek. FPS hızı önemli değil. Sadece doğruluk oranı önemli. Bazı sınıfların görüntüsü zamanla değişecek ve modeli sınıfların yeni haliyle tekrar eğitmem gerekecek.
Model App üzerinden çalışacak.
Sorum şu; TensorflowLite ile App içinde bir detection modeli işimi görürmü, ya da Cloud hizmeti veya kendi server’ım üzerinden Faster RCNN veya yolov3 gibi modeller ile mi çalışmalıyım ?
Bir de bu tarz bir dataset ile en yüksek mAP alabileceğim model olarak ne tavsiye edersiniz?

Merhaba,

Mobil bir proje üzerinde çalışırken sonuç odaklı olmaktan ziyade adım adım ilerlemek ve problemlere aşama aşama yaklaşmak elzemdir.

FPS hızı önemli değil. Sadece doğruluk oranı önemli

Hız önemli değil doğruluk önemli çok ama çok geniş bir kavram. Profesyonel bir işte bunun bir katsayısı bir eşiği vardır. Buradan yola çıkmanı tavsiye ederim. Kaldı ki bugün ekranda beklemeye sabretme eşiği 0.6 s inmiş durumda.

Bazı sınıfların görüntüsü zamanla değişecek ve modeli sınıfların yeni haliyle tekrar eğitmem gerekecek

Böyle bir durumda training ve development test kümelerinizi tekrardan ele almanız gerekecektir. Projenin başarısı için çok kritik bir problem.

TensorflowLite ile App içinde bir detection modeli işimi görürmü, ya da Cloud hizmeti veya kendi server’ım üzerinden Faster RCNN veya yolov3 gibi modeller ile mi çalışmalıyım ?

Hem evet hem hayır. Bir nesne tanımlama işinizi görür ama bu aşamadan önce halletmeniz gereken adımlar çok fazla.

Cloud hizmeti ve/veya local server ihtiyaca ve şartlara göre değişebilecek bir soru.

Faster RCNN bile kendi içinde sadece 64 ile 1833 ms arasında değişen modellere sahipken, bunun ötesinde mobil için çok uygun değilken cevap vermek zor. İyice araştırılması gerekir.

Bir de bu tarz bir dataset ile en yüksek mAP alabileceğim model olarak ne tavsiye edersiniz?

Değişkenlik gösterecek ve herhangi bir detay verilmeyen bir veriseti konusunda söyleyeceklerimiz sizi yanıltacaktır.

Murat