Np.dot vs np.sum(np.multiply())

bir test yaptim (1,3) yatay vektorler uzerinde ve

np.dot(a, b.T) = np.sum(np.multiply(a, b)) esitligini veriyor. ancak bu islemi 3 hafta odevinde uygulamaya calistigimda hata aliyorum. neden olabilir?

Tesekkurler,
Evrim

np.dot(a, b.T) = np.sum(np.multiply(a, b.T)) olacak şekilde dener misiniz?

np.squeeze fonksiyonunun dönüş tipi ndarray (tek boyuta inndirgenmiş). Ama siz float bekliyorsunuz:
assert(isinstance(cost, float))
np.squeeze fonksiyonu hiç bir zaman float tipinde bir değişken dönmeyecektir. Eğer float tipinde bir değişkene ihtiyacınız varsa np.squeeze yerine np.asscalar fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

denedim degisen bir sey olmadi

np.multiply sonrası np sum yaptıktan sonra bu np.dot a eşit olmaz ki
soruyu anlamamışım
np dot dot product verir, multiply elemanları çarpar toplar, farklı yani eşit olmayan skalar değerleri eşitlemeye çalışıyor olabilirsiniz.

denedim, halen hata veriyor

su denemeleri yaptim:

1. hafta assignment’inda ise logprobs ve cost diye iki deger tanimlatiyor. ilkini multiply ikincisini ise sum ile. En tepedeki aciklama kisminda ise soyle demis:

ben de bunu uygulamaya calistim. hem A2 hem de Y (1, 3) vektor. multiply + sum yapinca oluyor
ama np.dot kullaninca olmuyor

@evrim ve de logprops fonksiyonunuz yanlış kodlanmış.

biliyorum, istenen fonksiyon o degil. ama basit olsun diye, denemek icin yaptim ve olmuyor. onu demek istedim. yoksa multiply ve sum ile birlikte baska fonksiyon kullanmam sonuc almama engel olmuyor. o iki hata vermiyor

There are many ways to implement the cross-entropy loss. To help you, we give you how we would have implemented $- \sum\limits_{i=0}^{m} y^{(i)}\log(a^{[2](i)})$:

logprobs = np.multiply(np.log(A2),Y)
    cost = - np.sum(logprobs) 

ile başlıyor ancak bu cevap yeterli değil sizin implementasyonda Y’nin transpose olması da başka etken.

anlayamadim ne demek istediginizi. discord’ta misiniz? oradan cok kisa konussak?

Np.dot vs np.sum(np.multiply()) burada
formülde Y.T yazmışsınız bu da hata verdirebilir.
Ayrıca yaptığınız denemeler sonunda bir cost function hesaplamak anlamlı değil.

@evrim discorddayım, görüntü resmim aynı.

aşağıdaki kaynakta daha açık şekilde anlatıyor ancak kısaca
assert(isinstance(cost[()], float)) veya
bunu kullanıcaksanız squeeze yapmamanız lazım assert(isinstance(cost[0,0], float)) yaparak çalıştırabilirsiniz.Bunun sebebi erayyildizinda belirttigi gibi ndarray dönmesi

ne yazik ki halen ayni hata

boyle calisti. Tesekkurler

@evrim hata değişmiş aslında. önce assertion error alıyordunuz şimdi ValueError almışsınız.

A2 denemelerinizde neye karşılık geliyor?
Y de nedir?

A2 = Yhat
Y de veri zaten, karsilastirma degeri, orjinal deger

Y_assess ve X_assess diye verilmis olan setlerden geliyorlar

Bunun denemelerinizle alakası yok…
Eğer ödev için bulduğunuz sonuç bu ise yanlış, bilginiz olsun, olması gereken değerin hayli uzağında.