Makine Öğrenmesi Matematiği

Merhaba. Ben YBS okuyorum. Mühendislik fakültesi olmadığı için matematik seviyem iyi değil. Makine öğrenmesi, yapay zeka için de hemen hemen her yazı da matematiğin öneminden bahsediliyor. Şuan orta düzey python biliyorum pandas numpy ile biraz uğraştım. Sizce bunları bırakıp matematiğe mi yoğunlaşmalıyım yoksa matematiğe ihityacım oldukça konu konu mu bakmalıyım?

Hedefine bağlı. Amacın, papağan gibi githubdan yazılmış kodları kopyala yapıştır yapıp, minimal değişiklikle sağa sola “ben deep learning researcher’ım. bu alanda en çok ben bilirim” tatavalarına girip, kimsenin umrunda olmamaksa, matematik öğrenmesen de olur. Yok eğer, ben hem yeni fikirler düşünüp onları koda/hayata geçirmek istiyorum hem de bu process sırasında karşılacağım hataların sebeplerini algılayıp, onlara çözüm bulabilmek istiyorum diyorsan da bir zahmet matematik öğren. Hadi biraz daha ileri gidip Richard Feynman’ın sevdiğim bir lafını da çakıyım buraya:

If you want to learn about nature, to appreciate nature,
it is necessary to understand the language that she speaks in.

Dr. Richard Feynman, The Character of Physical Law (1965), Ch. 2

Teşekkür ederim sağolun.

closed #4

Bu konu son cevaptan 60 dakika sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.