Kendi Veri Setimizi Nasıl Oluştururuz ?

Merhaba,

Bu kursta veri setleri ve bu setleri eğitecek kodlar hazır olarak sunulmuş. Ancak, kedi örneğinde olduğu gibi bir uygulama yapmak için kendi veri setimi oluşturup bunu kullanmak istiyorum. İnternette rehber olarak kullanabileceğim bir çok kaynak buldum. Ama bu sefer de bilgi çokluğundan dolayı kafam karıştı. Eminim ki oluşturmak istenen veri setlerine ve eğitim amacına göre sorduğum sorunun farklı cevapları vardır. Daha spesifik olmak adına; kedi örneğinde olduğu gibi aynı tür bir veri setini oluşturup eğitmek için hangi kaynağı önerirsiniz? Bu işi nasıl yapabilirim?

Teşekkürler, Ender.

Github sayfamızdaki alet çantasında klasörler içindeki kendi resimlerinizi daha sonra yükleme yapabileceğiniz .npy formatına çevirme ve okuma örnek kodlar bulunuyor.

Örnek uygulama için teşekkür ederim. Bir hayli yararlı olacak bu bilgi. Ancak koddan ziyade, böyle bir işlemin nasıl yapılabileceğine dair temel bilgi arıyorum.

Teşekkürler.

Python3 için buradaki paketi yüklüyorsunuz. Sonra bir config dosyası oluşturup, terminal’den işlemi başlatıyorsunuz. Böylece google’daki fotoğrafları indirebiliyorsunuz.

teşekkürler, detaylıca inceliycem. Takıldığım bir yer olursa, tekrar burada paylaşırım.

Hazır paketler gerçekten kullanışlı olabiliyor, lakin bazı durumlarda veri setini manuel olarak optimize etmen ya da oluşturman gerekebilir, sadece fotoğraflar değil bazen .csv formatında ki farklı uzantılarla da manipülasyon yapılacağı durumlar olacaktır, daha derinden öğrenmek adına numpy gibi kütüphaneleri inceleyebilirsin, buna ek kendi verisetini oluşturmak istiyorsan her resmi etiketlemen gerekecektir, onun için githubda programlar mevcut https://github.com/tzutalin/labelImg