Human pose estimation

posee108

resimde görüldüğü gibi human pose estimation’ı yapabildik fakat bizim mesela bir kolun omuz ve bilek arasındaki açıyı hesaplamamız lazım nasıl hesaplayabiliriz veya kolay bir yol olarak oradaki renkler hep sabit oluyor (mesela sol kolun üst kısmı sarı ise alt kısmı hep kırmızı oluyor) biz renkleri bir vektör olarak tanıtabilirsek (nasıl tanıtılacağını da bilmiyorum) 2 vektör arasındaki açıyı kolayca bulabiliriz diye düşünüyorum bunu nasıl yapabiliriz ?

Tensorflow’a yeni başladım fazla bilgim yok, matlab’ta görüntü işlemeyle ilgili birkaç bir şey yapmıştım ama pythonla pek uğraşmadığım için onun hakkında da pek bilgim yok; kaynak, video, ders önerilerine de açığım iyi akşamlar.

Bulduğunuz modelin kullanımı için yazılmış kodu incelemeniz lazım

Ezbere bir şey söylemek mümkün değil
bizim kullandığımızda aslında model sadece her nokta için bir heatmap çıkarıyor. geri kalanı yani hangi noktalar hangileri ile birlikte olmalı felan ilave kodla yapılıyordu.
sonuç olarak sadece nokta koordinatlarını almanız mümkün
gerisi trigonometri

Yanız şunu hatırlatayım 3 boyuttaki bir sistemin 2 boyuta izdüşümü üzerinde açı ölçebilirsiniz.
Dirseğinizi 90 derce kıvırın ve kamer karşısında değişik açılardan bakın
bakış açısına göre göreceğiniz açı değişir …

Teşekkür ederim biz de onu farkettik 3D düzlemde baktığımızda dediğiniz gibi koordinat sistemi sabit olmadıgından nereden bakarsak oradaki x,y,z degerlerinin değiştiğini gördük. Bu koordinat düzlemini nasıl sabitleyebiliriz? Yani nasıl sabit bir yerden bakabiliriz

Sonuçda 3D den 2D ye düşün KAYIPLI bir dönüşüm 2D den yeniden 3D ye geçmek bildiğim kadarıyla mümkün değil.
Bilgiyi 3D alabilecek bir donanım lazım size

Efendim cok soru soruyorum kusura bakmayın ama nasıl bir donanımdan bahsediyorsunuz

kameradan gitmeyeceksiniz o zaman eklem yerlerinin koordinatlarını alabileceğiniz sensörler kullanacaksınız.
mesela bilek dirsek ve omuza birer sensör denk getireceksiniz
bilgileri ordan alacaksınız
mesela

Hatta ben direk şöyle sorayım bitirme projemde kol hareketlerimi öğrenen bir robot kol tasarımı yapmak istiyorum, şuan human pose estimation’ı çıkarıp kollar arasındaki açı farkını hesaplatip robot kola dökmek istiyorum. Aklınızda daha iyi bir fikir varsa öğrenmek isterim