Derin Öğrenme modelinde ROC eğrisi

Arkdaşlar bir sorum olacak makine öğrenmesi çalışmalarında sonuçları değerlendirirken Roc eğrisi kullanırız bu eğri deep learning uygulamalarında da kullanılabilir mi acaba ben hiç görmedim deep learning çalışmaların da. Bu konuda fikri olan var mı acaba?

ROC ogrenme seklinden bagimsiz olarak her binary classifier icin uygulanabilir. Derin ogreme ile binary classifier yaparsan onu da cizebilirsin. Derin ogrenme ile direk bir alakasi yok. Ayrica her turlu ogrenme ROC ile olcumlenemez (her uygulama binary classification degil), boyle bir genelleme yapilmasi da yanlis.

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Sadece binary classification için kullanabiliriz değilmi. Örneğin elimizde 10 sınıf varsa bunda roc eğrisi çizilemez. Ancak çizilmek istenirse her sınıf için ayrı ayrı mı roc eğrileri oluşturmak zorundayız.

Google’dan multiclass ROC diye biraz arastir. Bir cok teknik var. Anlamlandirma acisindan binary gibi kolay yorumu olan bir sey degil. Genel cozumler tek tek bakmak veya agirlikli ortalama almak yonunde. Kendim hic uygulamadigim icin daha fazla bir sey yazmak istemiyorum. Ama genel olarak aklina gelip gelebilecek her seyi internette once arastir cunku mutlaka birileri yapmistir (en azindan bir asamaya kadar gelmislerdir).