Derin Ogrenme ile Kornea Hastaliklari Teshisi

Derin Ogrenme ile Kornea Hastaliklari Teshisi

Merhaba, su anda bir doktor arkadasim ile bir takim goz hastaliklarini teshis edebilecek bir sistem gelistirmeye calisiyoruz. Amacimiz elimizdeki veriyi kullanarak YOLO’ya benzer sekilde calisan bir sistem olusturmak. Ben makine ogrenmesi / derin ogrenme konusunda yeniyim. Bunun icin su anda Andrew Ng’nin Coursera’daki Convolutional Neural Networks kursunu bitirmeye calisiyorum. Ama modelimi olusturmadan once elimdeki ham verinin etiketlenmesi gerekiyor. Asagida saglikli bir kornea fotografi ve ornek hastaliklarin konuldugu bir fotografi gorebilirsiniz.

Benim arastirdigim kadariyla verilerin etiketlenmesi icin farkli methodlar ve farkli araclar mevcut (asagida bunlarin listesini bulabilirsiniz). Daha once goruntu isleme ilgili bir tecrubem olmadigi icin kararsiz kaldim. Hangi araci / hangi etiketleme (annotation) yontemini kullanmam dogru olur? Daha once benzer veri ile calismis olan varsa modelleme ve egitim konusundaki tavsiyelere de acigim. Simdiden tesekkurler.

Etiketleme (Annotation) Araclari

Etiketleme Methodlari

• Bounding Box Annotation
  • Polygonal Annotation
  • Cuboid Annotation
  • Pixel Level Semantic Segmentation
  • Line & Splines Annotation

Merhaba,

Projenizin hedefi doğrultusunda değişmekle beraber üst düzeyde bir algoritma geliştirmeyi amaçlıyorsanız, bu konuda akademik ve pratik çalışmış birinin yardımı daha sağlıklı olacaktır.

Bunun dışındaki durumlarda bu makale işinizi görecektir.

Murat

Amacimiz elimizdeki veriyi kullanarak YOLO’ya benzer sekilde calisan bir sistem olusturmak.

diye yazmışsınız zaten
YOLO “Bounding Box Annotation” kullanır

Tesekkurler ikinize de