Derin Öğrenme İçin Kendi Sistemimi Toplama

Merhabalar, Derin öğrenme ağlarında hiper-parametrelerin optimizasyonu üzerine bir çalışma gerçekleştirmek istiyorum. Ağların optimize edilmesi için kullandığım tekniklerde en iyi sonuçlara ulaşabilmek için 50’den fazla derin öğrenme ağını eğitmem gerekiyor. Bu yüzden Google Colab yetersiz kalıyor. Arada oluşan kesilmeler doğru sonuçlar almama engel oluyor. Kendim derin öğrenme sistemi toplamak istesem nelere dikkat etmeliyim? Yabancı bloglara baktığımda bazı sistemler toplanmış, fakat ülkemizdeki fiyatlara baktığımda sadece 64 gb ram 1.000 tl üzerinde rakamlara satılıyor. Ekran kartı dışında işlemci ve ram seçimi çok yüksek mi olmalı? Örneğin: GeForce 1060, i5 7.Nesil bir işlemci ve 16 GB Ramden oluşan bir sistem ne derece yeterli olur? Tecrübe etmiş olanlar var mı yada tavsiye verebilecek?

Paran neye yetiyorsa onu alacaksın işte. Ram’de önemli CPU’da önemli GPU’da önemli. Hepsinin en iyisini alabilecek paran yoksa da öncelik sıranı GPU > RAM > CPU olarak güncellersin. Yani tavsiyelik bir şey yok ortada, günün sonunda pahalı sistem = en iyi performans.

Onun haricinden yapacağın işin hardcore computation ihtiyacı var. Tek bilgisayar toplamak yerine, GPU server kiralamak işinin daha hızlı bitmesine imkan verebilir. Ama bütçeni ne kadar aşar onu araştırman lazım.

Merhaba, öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. İlk olarak yöntemleri birbirleri ile kıyaslamak adına deneysel ağlar kurduğumdan 50 modelin eğitilmesi 13 saat sürüyor. Bu yüzden şu anda çok hızlı sonuç alma gereksinimi duymuyorum. Dediğiniz gibi paralel çalıştırmak çok daha kısa sürelerde sorunumu çözebilir. Fakat kiralama servislerine baktığımda K80 GPU için, ayda sadece 15 gün 24 saat boyunca çalıştırsam bile 1500 TL gibi rakamlar istiyorlar. Kendim sistem toplarsam daha fazla fayda sağlayabileceğini düşündüm. Ama yine de tavsiyenizi düşüneceğim. Teşekkürler.

Kiralık servisleri araştırmacılar için ücretsiz kredi açtığı durumlar olabiliyor
Akademik bir çalışmaysa ona göre başvuru yapın
mesela

gibi diğer firmalarında olması lazım
bir araştır

Çok teşekkür ederim. Bundan haberim yoktu. Başvurmayı deneyeceğim. Belki olumlu bir sonuç çıkar.