Deep Learning Türkiye Topluluğunun Amacı Nedir?

Deep learning Turkiye sitesi yani bu sitenin amaci ney acaba? Turkiyede deep learning’in yayilmasi yada insanlarin bilgilendirilmesi mi yada deep learning ve yapay zeka gibi konularda projeler yapip kar amaci guden bir topluluk mu ? Merak ettim tesekkurler :slight_smile:

Merhabalar @Kaancan Deep Learning türkiye Topluluğu hakkında daha detaylı bilgiye https://medium.com/deep-learning-turkiye/deep-learning-türkiye-topluluğu-600982f597d9 sayfasından ulaşabilirsiniz :slight_smile: Kısaca bahsetmem gerekirse, DLTR kar amacı gütmeyen, herkesin katılabileceği, birlikte projeler yürütüp derin öğrenmeye katkı yapabileceği bir topluluk.

Tesekkur ederim. :slight_smile:

Baska bir konu acmaya calistim ama yeni uyenin bir gunde acabilecegi maksimum konu sayisina ulasmisim. Yoksa deep learning Turkiye sitesinde insanlarin yazdiklarini analiz edip spam yada bot olup olmadigini anlayan ve ona gore konu acip acmamasini saglayan algoritma yok mu :slight_smile: Saka bir yana yeni konu acamadim ama yazdiklarim bosa gitmesin diye buraya ekliyorum.

Sitede suan itibariyle cok fena anlam karmasasi var. artificial intelligence, machine learning, deep learning birbirine cok karismis gibi anliyorum. Bunu cozume kavusturalim :slight_smile: Bana gore artificial intelligence herhangi bir if else statement olabilir. Machine learning ise artificial intelligence’in daha gelismisi yani elimizdeki datanin matematiksel bir modelini cikarmak en basitinden linear regression gibi line fit yani yada logistic regression. Deep learning ise en gelismisi mesela self driving car da kullanilan metodlar ( artificial neural network ve convolutional neural network) yada robot sofia (natural language process ve long short term memory). Yani artificial intelligence ve machine learning zaten yillardir kullaniliyor. Deep learning ise yeni yeni oyun bilgisayarlarinin gelismesi ile normal insanlar arasinda kullaniliyor diye biliyorum. Bunlar benim bildigim tanimlar. Yanlis isem duzeltirseniz cok sevinirim. Boylece birbirimizi daha iyi anlariz. Cunku galiba insanlar artificial intelligence denildigi zaman en gelismis model saniyor. Tesekkurler.

Öncelikle AI vs. If-else statement için 2015 senesinden Quora başlığı çekelim: https://www.quora.com/Is-there-any-difference-between-Artificial-Intelligence-and-a-billion-if-else-statements

AI/ML/DL arasında en gelişmişlik sırası koymak doğru değil. Sonuçta AI diğer ikisini kapsayan evrensel kümenin kendisi. ML ise, AI altında data üzerinden çözülebilecek problemlerin bulunduğu küme. Örneğin, data üzerinden kedi/köpek ayrımı yapabilmen, ya da bir twit’in sentiment’ini bulmak için N data kullanıp; bir model eğitebiliyorsun. DL ise computational resourceların güçlenmesi sayesinde onlarca yıl önce ortaya atılmış fikirlerin artık gerçek dünyada uygulanabilmesi ve iyi sonuçlar vermesi sayesinde popülerleşen ML algoritmalarından ibaret.

Günün sonunda, AI/ML/DL kullanımını ne kadar doğru yapmak istesen de dünya üzerinde yaşayan ve bu alanda çalışan/araştıran insanlar arasında bir konsensus yok hangi durumda hangi terminoloji kullanılsın diye.

Son not olarak Robot Sofia’yı lütfen AI ya da çok süper bir DL algoritmasının robotlaşmış hali olarak düşünmeyin: https://www.reddit.com/r/MachineLearning/comments/7p8fo9/n_yann_lecun_describes_sophia_ai_as_complete/

Bahsettiğiniz anlam karmaşalarını daha detaylı anlatarak çözümleyen bir yazı yazmak isterseniz ise medium sayfamıza bekleriz :slight_smile:

@Kaancan, lütfen bir başlık altında sadece bir soru sorunuz. Yeni sorularınızı yeni bir konu başlığı açarak sorunuz.
Soru sormadan önce aşağıdaki kurallarını inceleyiniz.

Artificial Intelligence tanımı:

• “The designing and building of intelligent agents that receive percepts from the environment and take actions that affect that environment.” Stuart Russell and Peter Norvig

• Türkçesi ile “Çevresini algılayabilien zeki temsilcileri tasarlamak ve gerçekleştirmek”

Machine Learning tanımı

• “Teaching computers to learn to perform tasks from past experience” Luis Serrano
  • Türkçesi ile “Bilgisayarlara geçmiş deneyimlerinden yararlanarak görevler gerçekleştirmelerini sağlamak”

Birbirlerine çok yakın, kulağa neredeysa aynı gibi gelen farklı kavramlardır.

@Kaancan, soruların daha sonra arandığında kolay şekilde erişilebilmesi ve anlaşılabilmesi için “Deep learning turkiye” başlığı “Deep Learning Türkiye Topluluğunun Amacı Nedir?” şeklinde değiştirildi.

Ek olarak “intelligent agent”, çevresinden aldığı bilgilerle, daha önceden öğrenmiş olduğu (makine öğrenmesi) çevre bilgileriyle yorumlayarak çevresini değiştirebilir.

Örnek: RoboCup’ta top oynamaya çalışan robotun top nesnesini vurulacak şey olarak yorumlayabilmesi

Bu noktada yapay zeka ve öğrenme kavramlarının kesiştiğini görebiliriz.

acaba topluğun ismini neden Deep Learning Türkiye yerine türkçe bir topluluk ismi kurmadınız.(Derin öğrenme Türkiye ismini kast etmiyorum,sanki direkt translate yapılmış gibi olur)