Colab veya amazon sunucularını kullanmak

Merhabalar arkadaşlar;

bir sorum olacaktı. özellikle görüntü işleme/tanıma alanı ile ilgileniyorum. sizinde bileceğiniz üzere bunlar çok yüksek GPU gerektiriyor(tesla K80) şöyle birşey yapılabilir mi eğer yapılırsa nasıl olur diye sormak istiyorum. Örnek veriyorum Colab veya amazon un paralı olan machine learning üzerine çalışan sunucularından birini kiraladım diyelim kodlar benim bilgisayarımda çalışsa , aynı şekilde benim kameram aktif olsa ancak görüntü işleme kısmı bu bahsettiğim sunucularda olsa yani benim ekran kartım hiç kullanılmasa ve bunu canlı olarak yapsam bu mümkün mü? canlı olmayan video üzerinde görüntü tanıma yapıyorum bu sunucular üzerinde onu biliyorum ancak amacım kodların benim makinamda çalışması benim pc ne bağlı olan kameranın aktif olması ancak gelen görüntülerin bahsettiğim google veya amazon sunucularında işlenmesi. bu mümkünmüdür? bununla ilgili bir makale veya video varmıdır?

şimdiden çok teşekkür ederim

Colab ayrı bir olay AWS ayrı bir olay. Senin işini AWS ve benzerleri görür.

Ama isteğini teoride yapabilmen lazım. Kameranın görüntüsünü anlık olarak kendi bilgisayarından server’a gönderecek bir servis kodlaman, server’da da görüntünün gelmesini bekleyen ve geldiğinde ne iş yapacaksa onu triggerlayan başka bir servisin çalışması lazım.

Pratikte bu senin kiraladığın serverın ücretlerini tavan yaptırabilir. Sonuçta GPU cycle’ının yanında upload/download sınırları da var. Serverı ne kadar görüntüye boğacağını bilemem ama düşük bir bandwithin yetmeyeceği garanti.

Bir de bu olayla alakalı makale falan bulamazsın. Bu research değil engineering problemi.

hocam cevabın için teşekkürler. bunun için mutlaka bir kaynak vardır nasıl yapılacağını göstereceği o yüzden bana kaynak lazım :slight_smile:

Kaynaklık bir şey var mı ki? Dümdüz socket programming yapacaksın. Server’a “Hello world” stringini göndermekle real time video göndermek arasındaki çok bir fark yok. Internetin real time videolarını sürekli server’a göndermeye yetecek mi ve/veya server’ının bu videoları almak için yeterli bandwith’i/boş disk alanı ne kadar pahalı olacak, bunlar senin operasyonel problemlerin.

Resmi dogrudan ornekleyip gondermek cok masrafli olabilir, hem datayi tasimak hemde tum yuku servarda yapmak anlaminda. Ancak eger resmi kendi tarafinizda iyi bir sekilde encode edip serverda decode ederseniz yuku azaltabilirsiniz

Ote yandan resim tanima iyi tasarlanirsa kendi bilgisayarinizda bile hizli calisabilir, Tensorflow js ile web arayuzunde yapilan ornekler mevcut

Tavsiyem kendi bilgisayarinizda keras arayuzu ile tensorflow kullanmaniz, eger web arayuzu dusunuyorsaniz train sonrasi modeli tf-js haline donusturup calistirmaniz