Beyin sesi veya yüzü nasıl tanır?


#1

yapay sinir ağları ile ilgili sorularım olucak

http://noroblog.net/2019/01/04/beyin-dalgalari-bilgisayar-yardimiyla-sese-donusturuldu/

yapay sinir ağları nasıl sinyalleri yorumluyor

birde beyinden gelen sinyaller mesela gördüğümüz insan yüzünün şekli nasıl çözülüyor hangi sinyal nasıl çözülüyor hangi işe yarar olduğu nasıl anlaşılıyor

yani özetleyecek olursak mesela bir yüzün beyinsel şifresi nasıl çözülüyor yüzün şekli rengi yapısı vs


#3

https://en.wikipedia.org/wiki/Electroencephalography Bir arkadaşım bu konular üzerinde çalışıyordu. Bu sinyalleri https://www.emotiv.com/ cihazı ile alıp matlab’ta anlamlandırıp bir algoritma ile eğitiyordu. Yapay sinir ağlarının bu konuyla bir ilgisi yok. O nöronların iletişiminden ilham alınmış bir algoritma. Elde edilen saf verileri anlamlandırmak için kullanılan bir algoritma gibi düşün. Verisetini oluşturduktan sonra istediğin bir yöntem ile eğitip iyi sonuçlar elde edebilirsin. Buradaki çalışmalara göz atabilirsiniz. https://github.com/pbashivan/EEGLearn https://github.com/isseu/emotion-recognition-neural-networks Kolay gelsin.


#2

Merhaba @andacoglua4,

Beyinde nöron adı verilen çok sayıda sinir hücresi bulunmaktadır. Bu hücreler, veriyi alıp işledikten sonra bir sonraki nörona aktarır ve bu sayede bilgi gerekli bölüme iletilmiş olur. Örneğin buz dolu bir bardağa dokunduğunuzda parmak derinizdeki sensörler bu bilgiyi saniyeden çok daha küçük bir zamanda beyne aktarır ve sözgelimi o suyu içmemeye karar vermeniz bu sayede sağlanır.

İşte bu işlemler sayesinde küçük bir elektrik akımı oluşur, yani nörondan nörona iletilen bilgi aslında elektriktir. EEG adı verilen aygıtın kafa derisine takılan uçlarında da elektromanyetik bir güç bulunmaktadır. Böylece beyindeki elektrik akımıyla etkileşim kurabilir ve bu elektrik akımındaki iniş çıkışları kaydedip grafiksel olarak kağıda döker.

Beynin yüzü veya sesi algılaması çok farklı iki konudur ve temel olarak nörolojinin konusudur. Çalışmalarda yapılan ise veriler üzerinden eğitilen yapay sinir ağlarıdır. Girdiler ve çıktılar arasında ilişki kurularak en iyi tahmini üretme durumudur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar!